Ehliyet Alma Süreci Nasıl İşler?

Bursa Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır Öğrenmek İçin Tıklayınız…

Detaylı Bilgi İçin Bursa Özel Mesa Sürücü Kursumuzu Arayabilirsiniz.

YENİ EHLİYET ALACAKLAR İÇİN;

İlk kez ehliyet alacak kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan teorik ve uygulama sınavı olmak üzere iki sınava tabi tutulurlar. İlk olarak bir sürücü kursuna ehliyet için gerekli evraklarla birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir. (gerekli evraklar) Evraklarınızın tam ve doğru olduğu kontrol edildikten sonra teorik sınav eğitiminiz başlamaktadır. İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Adap ve Motor Dersleri için toplamda 34 saatten oluşan eğitim alırsınız. Kurumumuz bu eğitim süresince takviye dersler isteğe bağlı derslerde verebilmektedir. Aynı zaman zarfında kurumumuzda deneme sınavı da yapılmaktadır. Teorik eğitiminiz bittikten sonra teorik sınava girer ve 100 üzerinden 70 puan alarak direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. Teorik sınavı geçememeniz halinde ek 3 hakka daha sahip olursunuz.

Ardından toplamda 16 saatten oluşan direksiyon eğitiminiz başlar ve direksiyon sınav alanında deneme direksiyon sınavı, direksiyon pratiği, yokuş kalkış eğitimi vb. eğitimleriniz tamamlandıktan sonra direksiyon sınav tarihiniz Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir ve Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen güzergahta direksiyon sınavına girersiniz. Direksiyon sınavından kalmanız halinde ek 2 şer saat direksiyon eğitimi daha alarak ek 3 hakka daha sahip olursunuz. Direksiyon sınavını geçtikten sonra ortalama olarak 15-20 gün içerisinde sertifikanız hazırlanır ve dosyanız size verilir. Ehliyetinizi almak istediğiniz Nüfus Müdürlüğünden randevu alıp ehliyet harç bedeli ve kart bedelini ilgili bankaya yatırıp dosyanız ile birlikte Nüfus müdürlüğüne giderek sertifikanızı ehliyete dönüştürürsünüz.  Dosyanızı aldığınız tarihten itibaren 2 yıl içerisinde dosyanızı ehliyete dönüştürmediğiniz takdirde dosyanız geçersiz sayılmaktadır ve tüm işlemleri baştan yapmanız gerekmektedir.

EHLİYET BÜYÜTECEKLER İÇİN;

Mevcut bir ehliyeti olup ehliyet büyütmek isteyen vatandaşlarımız teorik eğitim ve teorik sınavdan muaftırlar. Gerekli evraklarla birlikte sürücü kursumuza başvurup dönem kayıtları yapılır. Ardından toplamda 14 saatten oluşan direksiyon eğitiminiz başlar ve direksiyon sınav alanında deneme direksiyon sınavı, direksiyon pratiği, yokuş kalkış eğitimi vb. eğitimleriniz tamamlandıktan sonra direksiyon sınav tarihiniz Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir ve Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen güzergahta direksiyon sınavına girersiniz. Direksiyon sınavından kalmanız halinde ek 2 şer saat direksiyon eğitimi daha alarak ek 3 hakka daha sahip olursunuz.

Direksiyon sınavını geçtikten sonra ortalama olarak 15-20 gün içerisinde sertifikanız hazırlanır ve dosyanız size verilir. Ehliyetinizi değiştirmek istediğiniz Nüfus müdürlüğünden randevu alıp yeni ekleteceğiniz ehliyet sınıfının ehliyet harç bedelini ve kart bedelini ilgili bankaya yatırıp dosyanız ile birlikte Nüfus müdürlüğüne giderek sertifikanızı ehliyete dönüştürürsünüz.

Bursa Ehliyet Ön Başvurusu İçin Tıklayınız…

Detaylı Bilgi İçin Bursa Özel Mesa Sürücü Kursumuzu Arayabilirsiniz.