Ehliyet Randevu Alma

Ehliyet Randevu Alma İşlemi Nedir?

Sürücü kursunu başarıyla tamamlayıp ehliyet almaya hak kazananların belgelerini alması için, e-randevu (online randevu) sistemi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

Ehliyet Randevusu (Nüfus Randevu) Nasıl Alınır?

Emniyet müdürlüğü üzerinden yapılan ehliyet işlemleri 2018 yılından itibaren nüfus dairelerinden online randevu alınarak yapılmaktadır.

NÜFUS DAİRESİNDEN RANDEVU ALMA İŞLEMİ

Emniyet müdürlükleri tarafından yapılan sürücü belgesi verme ve yenileme işlemleri nisan 2018'den itibaren nüfus dairelerinden yapılmaya başlanmıştır. Sürücü kursunu başarıyla tamamlayıp dosyanızı aldıysanız artık işiniz nüfus dairesindedir. Sürücü belgesi almak için ödenmesi gereken harç ücretlerinizi yatırıp randevu aldığınız tarih ve saatte randevu aldığınız nüfus dairesine gidip ehliyetinizi alabilirsiniz. 2019 Yılı İçin belirlenmiş olan Ehliyet Harç Ücretlerine ve hangi bankalardan yatırabileceğinize (2019 Ehliyet Harçları) sayfamıza giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Harç bedellerinizi yatırdıktan sonra sürücü belgesi randevusu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sitesine giriyoruz(www.randevu.nvi.gov.tr (tıklayınız)) .

Siteye girip sürücü belgesi randevu al butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekrandan T.C. kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, cep telefonu numaranız ve e-posta adresiniz istenmekte ve doğruluğu teyit edilmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra randevu almak istediğiniz nüfus dairesini, randevu almak istediğiniz tarih ve saati seçiyorsunuz. Seçimlerinizi yaptıktan ve onayladıktan sonra artık sadece randevu tarih ve saatinizi beklemek gerekiyor.

Ehliyetinizi almaya bizzat gitmeli ve sürücü kursunuzun size verdiği dosyayı yanınızda götürmelisiniz.

Özel Mesa Sürücü Kursu - Bursa Ehliyet